Storage Cabinets
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinet with Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Standing height steel cabinets are durable and constructed with SEFA 8 metal compliant load-bearing capacity.
| Includes | Removable Back |
|---|---|
| Height (Metric) | 89.2 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Finish | Urethane Powder Coating |
| Height (English) | 35.1 in. |
Dynalon Slide Storing System, 4 Drawer
Semi-transparent ice color gives an attractive appearance while the metal slide storing cabinet structure makes it stable.
Fisherbrand™ Stainless Steel Wall Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Includes | Hanging Rail |
|---|---|
| Height (Metric) | 77.7 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13.6 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Depth (Metric) | 34.5 cm |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | 1 |
| Door Type | Solid Doors |
| Hinge Side | Left and Right |
| Height (English) | 30.6 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Steel Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ ADA Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 82.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 3 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 32.5 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - Cleanroom LisStat™ ESD Static Control Top, Square Cut Edge, with Glides
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| No. of Doors | 1 |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 27.94 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, Left Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13 in. |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - 3/4 in. Thick Phenolic Resin Top, Square Cut Edge, with Glides
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 28.69 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, Right Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13 in. |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Right |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Standing height steel cabinets are durable and constructed with SEFA 8 metal compliant load-bearing capacity.
| Includes | Removable Back |
|---|---|
| Height (Metric) | 89.2 cm |
| No. of Shelves | None |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Sink Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Finish | Urethane Powder Coating |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Wall Cabinet, Left Hinged
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Includes | Hanging Rail |
|---|---|
| Height (Metric) | 77.7 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13.6 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Depth (Metric) | 34.5 cm |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | 1 |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left |
| Height (English) | 30.6 in. |
Labconco™ Protector™ Vacuum Pump Storage Cabinets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide enclosed space for vacuum pump storage
Labconco™ Protector™ Evidence Drying Cabinet: 5 ft.W
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide a compact, space-saving method of securely drying evidence in your lab with the Labconco Protector Evidence Drying Cabinet. This durable, stainless steel-lined cabinet provides a secure ventilated area to dry evidence such as clothing and bedding and its HEPA and carbon filtered exhaust protects personnel from exposure to biohazards while eliminating nuisance odors.
| Width (English) | 60 in. |
|---|---|
| Cabinet Type | Evidence drying lockable cabinet |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (Metric) Storage Area | 30.48 cm |
| Width (Metric) Cabinet | 152.4cm |
| Depth (Metric) Interior | 67.31 cm |
| Width (English) Cabinet | 60 in. |
| No. of Shelves | 3 |
| With Casters | Yes |
| Width (English) Storage Area | 36 in. |
| Width (English) Shelf | 8 in. |
| No. of Doors | 2 |
| Width (Metric) Storage Area | 91.44 cm |
| Weight (Metric) | 306 kg |
| Height (English) | 79 in. |
| Height (Metric) | 200.7 cm |
| Depth (English) | 28 in. |
| Height (Metric) Interior | 30.48 cm |
| Color | Light Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) Storage Area | 12 in. |
| Depth (English) Shelf | 19 in. |
| Width (Metric) Shelf | 20.3 cm |
| Product Type | Evidence Drying Cabinet |
| Depth (Metric) | 71.1 cm |
| Depth (Metric) Shelf | 48.26 cm |
| Weight (English) | 675 lb. |
| Filter Type | HEPA and Carbon filter |
| Door Type | Safety glass door with magnetic seal |
| Depth (English) Interior | 26.5 in. |
Labconco™ Protector™ Evidence Drying Cabinet: 3 ft.W
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protector Evidence Drying Cabinets provide a secure ventilated area to dry evidence such as clothing and bedding.
| Width (English) | 36 in. |
|---|---|
| Cabinet Type | Evidence drying lockable cabinet |
| Width (Metric) | 91.44 cm |
| Height (Metric) Storage Area | 30.48 cm |
| Includes | UV light |
| Depth (Metric) Interior | 67.31 cm |
| No. of Shelves | 3 |
| With Casters | Yes |
| Width (English) Storage Area | 36 in. |
| Width (English) Shelf | 8 in. |
| No. of Doors | 1 |
| Width (Metric) Storage Area | 91.44 cm |
| Weight (Metric) | 204 kg |
| Height (English) | 79 in. |
| Height (Metric) | 200.7 cm |
| Depth (English) | 28 in. |
| Options Available | UV Light |
| Height (Metric) Interior | 30.48 cm |
| Color | Light Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) Storage Area | 12 in. |
| Depth (English) Shelf | 19 in. |
| Width (Metric) Shelf | 20.3 cm |
| Product Type | Evidence Drying Cabinet |
| Depth (Metric) | 71.1 cm |
| Depth (Metric) Shelf | 48.26 cm |
| Weight (English) | 450 lb. |
| Filter Type | HEPA and Carbon filter |
| Door Type | Safety glass door with magnetic seal |
| Depth (English) Interior | 26.5 in. |
Labconco™ Protector™Acid Storage Cabinets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Support Labconco fume hoods and safely store and vent acids and other corrosive liquids
| Load Bearing Capacity (English) | 800 lb. |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |